מפגש ייעוץ ואבחנה

פגישה ראשונית עם רופא טריכולוג לצורך זיהוי ואבחון הבעיה מורכבת ממספר שלבים.

השלב הראשון – אבחון בסיסי.

זהו בעצם המפתח לכל טיפול מוצלח מאחר ודווקא בשלב האבחון הראשוני ייקבע הרופא המטפל את הקווים המנחים של הטיפול כולו. במהלך מפגש הייעוץ ניתן להגיע למסקנה וודאית לגבי הסיבות הגורמות להרעת מצבם של השיער ועור הקרקפת. כמו כן, הטריכולוג המטפל ימליץ על בדיקות נוספות ואף על טיפול ראשוני.

על-מנת לקבוע מהם הגורמים לבעיה במהירות וביעילות, ראשית כל יעבור הפציינט בדיקה טריכוסקופית – שיטת סקירה ייחודית, ממוקדת וקפדנית על שיערו של הנבדק: האם ישנה פגיעה בשיערה עצמה, האם מתרחשים תהליכים דלקתיים על עור הקרקפת, אולי יש שינויים פתולוגיים בזקיקי השיער, מה מצבם של נימי הקרקפת ועוד. יש לזכור כי הבדיקה הטריכוסקופית היא רק אחת מתוך סדרה שלמה של בדיקות אבחנתיות כלליות ואין לראות בה את הסקירה הבלעדית שתקבע את המהלך הטיפולי השלם. בשביל לקבל מסקנות מדויקות, יש לבצע גם פוטוטריכוגרם המהווה את השלב השני של המפגש.

שלב שני – פוטוטריכוגרם.

הפוטוטריכוגרם הינה שיטה ייחודית המאפשרת להעיף מבט מעמיק על תאי השיער ועור הקרקפת של האדם. לאחר ביצוע הפרוצדורה, יוכל הרופא המטפל לקבוע בוודאות כמעט מוחלטת מהי הסיבה הפיזיולוגית האמיתית לבעייתו של הפציינט. מהלך בדיקת הפוטוטריכוגרם הוא: ראשית, מגלחים שיער משטח קטנטן על הראש (מדובר בריבוע של 8X8 מ"מ) באמצעות טרימר מיוחד, בדרך כלל באזור העורף או בקודקוד . אל דאגה, אותו שטח מגולח מוסתר כמעט במלואו על-ידי שאר שטח השיער.

כעבור יומיים, אותם שני ריבועים נצבעים בחומר צבע מיוחד ומכאן מתחילה, למעשה, בדיקת הטריכוגרם. מכשיר הקרוי טריכוסקופ סורק את האזור הצבוע תוך מתן הגדלה של פי 60-200. המכשיר קולט את כל המידע על תכונותיהן של השיערות מאותו שטח שגולח ונצבע לאחר מכן. הטריכולוג יקבל תוצאות מפורטות, כגון: מספרן של השיערות בס"מ רבוע, מהו מצבה הפיזיולוגי של כל שיערה ועוד. כמו כן, בתוצאות הסריקה מופיע ביטוי לשלב הצמיחה של כל שיערה ברגע הבדיקה. את המידע שהתקבל מעבירים לתוכנת מחשב ייחודית התורמת לקביעה הסופית של בריאות השיער והקרקפת – תנאי הכרחי לאבחון מדויק של הבעיה הספציפית של אותו פציינט.

את הבדיקה באמצעות הפוטוטריכוגרם כדאי לבצע בתדירות של פעם ב4-6 חודשים, ממליצים טריכולוגים מומחים, כיוון שהיא מאפשרת להיות עם היד על דופק ולעקוב אחר מצבם של השיער ועור הקרקפת לאורך זמן. במידה וישנה הרעה במצב הקרקפת או השיער, נתוני הטריכוגרם הם הקריטריון הבלעדי בקביעת מהות טיפולו של הפציינט בזמן.

ישנן עוד מספר בדיקות ושיטות אבחון השיער ועור הקרקפת, פרט לפוטוטריכוגרם. ניתן, למשל, לקבוע את התפשטות הקרחת על פני השטח בעזרת מכשיר סטראוטקסי מיוחד Fotoimaging ובנוסף ליצור רצף תמונות של העור "לפני" ו"אחרי" הטיפולים.

שלב שלישי – סדרת בדיקות מקדימות. בשלב הזה הפציינט עובר סדרה של בדיקות ולקיחת דגימות שיסייעו לאשר או להפריך את הנתונים שהתקבלו על-ידי הטריכולוג ממכשיר הטריכוגרם.

שלב רביעי – אבחון נוסף. האבחון הנוסף דרוש במקרה ולא אובחנה הסיבה לבעיה באופן חד-משמעי. מקרים אלה קיימים, אם כי יחסית נדירים מאוד. לרוב מזמינים את הפציינט לאבחון נוסף כאשר הגורם לבעיה הוא עמוק הרבה יותר מאשר התהליכים ה"רגילים" שמקדימים את ההתקרחות או נשירת השיער. לדוגמא, במידה ומדובר במחלות מסוימות או בגורמים חיצוניים הנמצאים מחוץ לדלתות המכון.

בין הבדיקות לאבחון נוסף נמנות: דגימות בקטריולוגיות או מבדקים המגלים מחלות אוטו-אימוניות, כאשר כל מקרה לגופו.

לקבלת מידע נוסף אודות שיטות הטיפול ופרטים טכניים אחרים, יש לקבוע מפגש ייעוץ.

בקשה לקביעת מפגש ייעוץ